Chorvatsko

Chorvatsko je především z pohledu českého turisty prakticky jakýmsi standardem a zároveň synonymem, když se řekne dovolená v zahraničí. Ročně Chorvatsko navštíví vice než milion turistů z našich krajin, což určitě není zanedbatelný počet. Každý by se tak mohl ptát, proč? Důvody jsou vcelku jednoduché – čím dál levnější ubytování, stále velmi příjemné počasí i pro Čechy, kteří obecně nemají rádi vysoké tropické teploty, a v neposlední řadě krásná příroda a památky. I těchto pár faktorů dokáže ročně ovlivnit masy turistů pochopitelně nejen od nás, aby se sem vydaly.

Obecně

Cestovat především levně je snem každého Čecha. Ten průměrný nehledí na kvalitu ubytování, nebo na detaily typu – vzdálenost od pláže, nebo poloha, kterou apartmány ve městě mají, ale na cenu. Právě proto bude jeho cílem Chorvatsko, protože není tak daleko, takže ušetří na výdajích za cestu a i všechny další služby jsou zde vcelku levné. Navíc místní úřady v poslední době výrazně zapracovaly na infrastruktuře, takže už se vytrácí i známé zácpy na dálnicích u Záhřebu, a i dostupnost všech turistických letovisek se výrazně zlepšila. Navíc se už Chorvatsko stává pro Čechy i takřka „domácím letoviskem“, protože prakticky na každém rohu zde potkáte někoho z ČR, nebo minimálně Chorvata, který umí alespoň základy našeho mateřského jazyka, k čemuž ho příliv turistů donutil.

Ubytování v Chorvatsku

Samozřejmě ale Chorvatsko neláká pouze na slogan typu: „Ubytování, značka: levně,“ ale i na některé přírodní krásy a scenérie. Mezi ty nejznámější patří větší města, jakými jsou například Rijeka, Split, Zadar, či Dubrovník, poblíž kterých jsou na plážích satelitní vesničky, které jsou obvyklým cílem všech turistů, pro které je snem dovolená na pláži. Na druhou stranu nabízí Chorvatsko nespočet variant i pro mnohem aktivnější činnosti, jako například pro cyklistiku, sjezdy dalmatských řek na raftech, vysokohorská turistika na masivech Velebitu apod. Zapomenout byste neměli ani na slavná Plitvická jezera, která jsou unikátním uskupením jezer ve vápencové krajině, kde se natáčela i spousta známých velkofilmů.

Příroda

Chorvatská příroda je v mnoha ohledech charakteristickým prostředím, které sice není bohatě na vzácné živočichy, nicméně to vynahrazuje bohatou flórou, na kterou jsou také Chorvaté právem hrdí. To je způsobeno především mícháním podnebných pásů, ke kterému na různých částech území dochází, a které zapříčinilo výskyt některých vzácných bylin (celkem 1000 rostlinných druhů se vyskytuje pouze na území Chorvatska). Když byla řeč o podnebí, na většině území se setkáte s klasickým kontinentálním podnebím, nicméně v turistických letoviscích na pobřeží Jadranu se jedná o spíše vlhké středozemní a naopak na četných horských masivech pochopitelně o horské pásy.

Právě Jadranské moře je v podstatě největším ekosystémem, kterým se Chorvatsko a celá jeho příroda pyšní. V podstatě se jedná o velký záliv Středozemního moře, který nejen že je teplý, když se jeho letní teploty pohybují mezi 22 a 25 stupni Celsia, ale nabízí také unikátní krasové formace a prameny. Navíc je Jadran oficiálně jedním z nejčistších evropských moří s poměrně nízkou salinitou u břehů, kde se vlévá velký počet řek. Těmi největšími jsou pochopitelně známé „sestry“ Dráva a Sáva, které tečou na hranicích s Maďarskem respektive Bosnou. Bohaté je Chorvatsko i na jezera, z nichž nejzajímavější jsou bezesporu Plitvická jezera na severu země, ve kterých je sice zakázáno koupání, nicméně scenérie je zde nádherná.

Jak už bylo nastíněno v úvodu, příroda v Chorvatsku není bohatá, co se týče fauny. Určitá vyprahlost a druhová omezenost je charakteristická. I když lesy, které zde zabírají zhruba 38% veškerého povrchu, poskytují domov několika živočišným druhům, rozhodně se nejedná o velký počet. Objevují se zde klasičtí živočichové známí ze střední Evropy, takže například medvědi, rysy, divoké kočky a případně vydry v potocích. Na druhou stranu je Ostrov Cres posledním místem v Evropě, kde žije sup bělohlavý. Chorvatsko tak musí vše dohánět po stránce flóry, když jsou zde nesmírně časté olivové háje, levandule, tymián, cypřiše, agáve, myrta a doslova nekonečné vinohrady.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Bulharsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí v Chorvatsku, počasí Chorvatsko. | Aktuální předpověď počasí v Bulharsku. Počasí Bulharsko, Split, Záhřeb, Pula, Dubrovnik, Rovinj, Poreč.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů