Jak do Chorvatska

Po moři :
Nezapomenutelným zážitkem se může stát cesta do Chorvatska po moři, pro tento účel můžete využít trajektové nebo rychlé lodní linky. Hlavním chorvatským lodním dopravcem je bezesporu www.jadrolinija.hr. Mezi další patří například www.rapska-plovidba.hr, www.medplov.hr, www.losinjska-plovidba.hr nebo soukromé společnosti jako www.krilo.hr nebo www.alpex.hr

Letecky :
K mezinárodním letištím patří Záhřeb, Dubrovník, Split, Zadar, Pula, Rijeka nebo Osijek. Menší letadla mohou přistávat na Brači nebo Lošinji. Letiště pro leteckou rekreaci je v Čakovicích, Grobníku, Lučku, Otočacu, Varaždinu nebo Vrsaru.

Chorvatskou leteckou společností je Croatia Airlines, do Chorvatska ale lety zajišťují i další mezinárodní letecké společnosti jako Aeroflot, Air France, Turkish Airlines, Skyeurope atd. Letecké společnosti se řídí podle letního nebo zimního letového řádu, při čemž v zimě je letů poměrně méně. Samotný let trvá zhruba 1 hodinu a půl až 2 hodiny.

Vlakem :
Cesta vlakem je zdlouhavější než autobusem, zabere přibližně 20 až 30 hodin a to ještě nepočítám ty přestupy, které budete muset učinit. V sezoně české dráhy nabízejí jedno přímé spojení Praha – Split s možností přepravy i osobního automobilů.

Autobusem :
Cesta autobusem do Chorvatska trvá přibližně 11 až 18 hodin. V sezoně, není problém jet do jakékoliv části Chorvatska. V mimosezonních měsících je omezený počet spojů pouze Praha – Záhřeb nebo Praha – Split a zpět.

Taxi :
Taxi službu můžete využít ve všech větších městech nebo turisticky populárnějších oblastech. Ceny jsou přibližně stejné jako v Praze.

Autem :
Motorista pro cestu do Chorvatska kromě platného cestovního pasu nebo občanky navíc potřebuje platný řidičský a technický průkaz a zelenou kartu. V případě, že nemáte zelenou kartu, budete si ji muset koupit na hranicích, v tom případě ale zaplatíte mnohem vyšší cenu. Pokud motorista používá cizí vozidlo, bude po něm vyžadována plná moc k řízení ve světovém jazyce od majitele auta ověřená notářem. Mezinárodní řidičský průkaz se vyžaduje pouze v případě půjčení auta v Chorvatsku.

Na některých dálničních úsecích se vybírá mýtné podle typu auta, platit můžete bud hotově nebo kartou. Je zaveden dvojí způsob placení, zavřený, kdy při vjezdů na dálnici dostanete kartu a při opouštění dálnice ji odevzdáte a podle ní zaplatíte požadované mýtné. Otevřený způsob funguje na kratších úsecích, na mostech nebo tunelech, kde zaplatíte hned při nájezdu a pak se už nestaráte.

V Chorvatsku je poměrně hustá sít čerpacích stanic, jejích pracovní doba je od 7 ráno do 8 večer, v sezoně je provoz na některých místech nepřetržitý.

Při cestování za deště by si měl řidič dát pozor na kluzkost vozovky, jejíž povrch se trochu odlišuje od evropského, vlastnost vozovky za deště se podobá vlastnostem vozovky při náledí.

Nový zákon o bezpečnosti silničního provozu, který má přispět ke snížení nehodovosti, zavedl některá zpřísnění za porušení dopravních předpisů.

Omezení rychlosti v obci je 50 km / h, mimo obec 90 km / h, na dálnici 130 km / h, toto omezení neplatí pro řidiče do 24 let, rychlost je pro ně omezená o 10 km / h na všechno.

Pro řidiče platí zákaz používání mobilního telefonu za jízdy a vezení spolujezdce mladšího 12 let nebo menšího než 150 cm. Zákon netoleruje alkohol v krvi.

K povinnostem řidiče patří používání bezpečnostních pásů, autosedaček u děti do 5 let, světel v zimním období a u řidičů motorek a mopedů po celý rok.

Pokuta za překročení rychlosti činí od 300 až po 15000 kun nebo odnětí svobody na 60 dnů, záleží na překročené rychlosti: do 10 km / h 300 kun, do 20 km / h 500 kun, do 30 km / h 1000 kun atd.

Pokuty za jízdu pod vlivem alkoholu činí od 700 kun až po 5000 kun nebo odnětí svobody na 60 dnů, záleží na přítomnosti alkoholu v krvi.

Pokuta za nesprávné parkování je částka od 300 kun, nepoužití bezpečnostních pásů nebo použití mobilního telefonu za jízdy činí částku od 500 kun, jízda na červenou je od 2000 do 5000 kun, atd.

Policejní kontroly v Chorvatsku bývají časté a policisté jsou velice přísní. Menší přestupek můžete zaplatit na místě nebo do 8 dnů v bance nebo na poště. Pro závažnější přestupek můžete jít k přestupkovému soudu, do té doby Vám policejní orgán může odebrat cestovní doklad, maximálně ale na dobu nepřesahující 48 hodin. V případě dopravní nehody si od policistů vyžádejte písemný protokol o nehodě, bez kterého nebudete moci vycestovat zpátky do vlasti.

Půjčovna aut
Půjčování aut v Chorvatsku je velmi rozšířené, ve větších městech se počet autopůjčoven pohybuje na desítkách. Podmínky a ceny se liší, proto je lepší se nejdříve porozhlédnout a pak jít do té nejlepší. K půjčení budete potřebovat platný technický a řidičský průkaz, nejlépe mezinárodní, zelenou kartu a věk 21 let s minimálně roční praxi. Platba je obvykle předem. V zimních měsících je půjčovné o mnoho levnější, jinak se pohybuje kolem 40 až 160 EUR za den.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Bulharsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí v Chorvatsku, počasí Chorvatsko. | Aktuální předpověď počasí v Bulharsku. Počasí Bulharsko, Split, Záhřeb, Pula, Dubrovnik, Rovinj, Poreč.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů