Nákupy a zábava

Nakupování:
Dárkem z Chorvatska potěšíte každého, blbůstek a cetek tady totiž není moc, zato výběr hezkých, chutných nebo praktických suvenýrů je obrovský.

Mezi chutné dárky patří určitě kvalitní chorvatské víno, kterých je tu nepřeberné množství, od šumivých vín typu Bakarska vodica, dále Traminac z města Ilok, Šibenikového vína opol rosé, Istrijského Merlotu či Kabernetu nebo sladkého vína Prošek, vyráběného z bobuli hroznů, které se na keřích nechají lehce uschnout, tím v nich zůstane více cukru.

Dalším dárkem z řád alkoholů můžeme nabídnout tzv. lozovaču, pálenku, která se vyrábí ze zbytků hroznů nebo hruškovici, pálenka z hrušek. Dále různé likéry typů Maraskino s višněmi marasko, které se pěstují v Dalmácii nebo Travarica z různých bylin.

Kdo má rád kvalitní olej, potěšíte ho panenským olivovým olejem. Dále tu najdete vynikající kozí nebo ovčí sýr, med levandulový, šalvějový nebo rozmarýnový, mořskou sůl jedlou či do koupele.

Mezi praktické dárky zařadíme byliny, typické jsou levandule nebo rozmarýn nebo mořskou houbu do koupele.

Mezi hezké a trochu dražší dárky zařadíme hedvábnou kravatu nebo šátek značky Croata a Pažskou krajku z města Pag nebo Hvarskou vyráběnou z vlákna agave sestrami z benediktinského řádu.

Tradičným chorvatským šperkem s několik set let starou tradicí je morčic, hlava černocha s turbanem zasazena do zlata. Dá se sehnat na prstenech, náušnicích nebo brožích za jakoukoliv cenu, od těch levnějších až po dražší.

Zábava:
Samozřejmostí při trávení dovolené v Chorvatsku je povalování na krásných písečných pláží nebo koupání v křišťálově čistém moří, tuto všední zábavu můžete osvěžit výletem na nudistická pláž, kterých je v Chorvatsku hned několik, například anglická nuda pláž Kandarola na poloostrově Frkanj, pojmenována po králi Eduardovi VIII, jenž se tu jako první koupal nahý se svou přítelkyni sl. Simpsonovou. Další nudistickou pláži je Zelená laguna nacházející se v Bílé zátoce nebo pláž na ostrově Cres.

Milovníky adrenalinů potěší potápění, které je ale regulováno Směrnicí o provozování podvodních aktivit. Před potápěním by jste si měli zjistit, kde je potápění a za jakých podmínek povolené. Zákaz potápění platí například v národních parcích nebo oblastech chráněných jako kulturní dědictví, v blízkosti 100 metrů od válečných lodí nebo vojenských objektů nebo přístavištích, dále potápění bez potápěčského průkazu ( neplatí pro kurzy potápění s potápěčskou školou ), nebo překročení povolené hloubky. Pokuty za nepovolené potápění jsou 1000 do 5000 kun.

Rybaření je povolené pouze s rybářským lístkem, který vydává úřad Rybářského družstva. Více informací najdete na www.ribolovni-savez.hr.

Jízda na motorovém člunu nebo jachting Vás vyjde na 80 až 4oo kun za hodinu. Za sjíždění divoké řeky na raftovém člunu zaplatíte od 80 do 200 kun obvykle včetně pojištění, za tuto cenu Vám nabídnou neodolatelný přibližně čtyřhodinový zážitek různé stupně obtížností, podle toho, který zvolíte. Nejoblíbenější a zároveň nejdivočejší řekou je Cetina.

Klidnějším adrenalinovým zážitkem na vodě je kanoing, pro něj se nabízí mělčí horní tok Cetiny. Za tuto zábavu dáte od 30 do 70 kun.

Pro obdivovatelé krajiny můžeme doporučit půjčení jízdního nebo horského kola nebo skútru, celodenní jízda Vás vyjde na 12 až 200 kun.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Bulharsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí v Chorvatsku, počasí Chorvatsko. | Aktuální předpověď počasí v Bulharsku. Počasí Bulharsko, Split, Záhřeb, Pula, Dubrovnik, Rovinj, Poreč.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů