Praktické informace

Hlavní město : Záhřeb
Rozloha : 56 542 km²
Státní zřízení : republika
Prezident : Stjepan Mesić
Nejvyšší bod : Sinjal ( 1831 m n. m. )
Časové pásmo : +1
Počet obyvatel : 4 496 248
Jazyk : chorvatština
Národnostní složení : Chorvati, Srbové, Bosňáci
Náboženství : římsko-katolické 90 %, ortodoxní 4,44%, islám 1,3%
Měna : kuna

Chorvatsko patří mezi nejpopulárnější země pro turisty a především pro Čechy, kterých sem ročně na dovolenou dorazí kolem jednoho milionů, je dobře dostupné jak z hlediska financí, tak dopravy. Tato malebná země s dobrosrdečnými a pohostinnými obyvateli se nachází u Středozemního moře a zaujímá jih Balkánu.

Její kulturně – historické památky počínaje obdobím antiky a konče novověkem, přilákají nejednoho milovníka umění. Pobřeží s oblázkovými plážemi táhnoucími se přes 1700 km a křišťálově čisté moře si oblíbí nejeden příznivec koupání a lenošení. Kdo touží po adrenalinu, čeká ho potápění, jachty nebo sjíždění divoké řeky na raftovém člunu. Romantickou duši k sobě přitáhne 11 parků o celkové rozloze kolem 400 tisíc hektarů nebo nádherné borovicové a piniové háje. A ten nespočet ostrovů a ostrůvku, který se blíží ke 2 tisícům, nadchne snad každého.

O lidech
Národnostně je v Chorvatsku kolem 90 % Chorvatů, kolem 5 % tvoří Srbové a zbývajících 5 % Italy, Bosňáci, Maďaři, Albánci, Slovinci nebo Češi.

Jazyk
Oficiálním jazykem je chorvatština. Domluvíte se ale skoro všemi světovými jazyky, ani čeština není problémem.

Náboženství
Většina Chorvatů, přes 70 % je katolické víry, přes 10 % je pravoslavných, zbývající procenta zaujímají křesťané, muslimy nebo ateisté.

Pokud si přejete navštívit kostel při bohoslužbě, nebudete mít větší problém, rozvrh samotných bohoslužeb je vyvěšen na kostelích. V sezoně se část bohoslužby koná v cizím jazyce.

Bezpečnost:
Celkově je Chorvatsko bezpečná země, pozor by si turista měl dát na občasné krádeže osobních věci. Není rozumné okázale vystavovat na obdiv drahé oblečení, šperky či elektroniku, větší finanční hotovost je lepší mít v hotelovém trezoru nebo ji rozdělit na několik menších finančních částek. Kabelky a batohy mít zavřené a u těla. K veškerým dokladům pořídit fotokopie. Je zakázáno nechávat cestovní doklad jako zástavu pro půjčení, ubytování atd. Je zakázáno nocovat mimo ubytovací zařízení ve volné přírodě. Při porušení tohoto zákazu hrozí vysoké pokuty až vězení.

Některá vnitrozemní území můžou obsahovat nevybuchlou munici, proto je zakázáno vstupovat na tato označená a ohraničená území.

Stravování:
Chorvatská kuchyně je velmi pestrá díky vlivu italské, maďarské nebo rakouské gastronomii, maso tu najdete jakého – koliv druhu, od kuřecího, přes vepřové, hovězí, skopové, telecí nebo jehněčí. Připravuje se bud na roštu, grilu, nebo v železné nádobě, která se dá do horkého uhlí, za ochutnání stojí i obyčejný guláš. Ryby se připravují na trojí způsob, normálně na grilu nebo roštu, pak jako guláš se zeleninou nebo vařené v osolené vodě s česnekem nebo cibuli. Pak asi každý touží ochutnat různé plody moře, ústřice pokapané citronovou šťávou, sépiové kroužky smažené v oleji, krevety, chobotnice, langusty nebo humry.

Ke každému jídlu dostanete spoustu zeleniny a salátu pokapaných panenským olivovým olejem, příloh jako brambor, rýže nebo těstovin dostanete poměrně méně. K dezertu si můžete objednat palačinky plněné ovocem nebo zmrzlinou, záviny nebo klasické dorty.

Ani jeden Chorvat se nezačne den bez šálku kávy, téměř všude dostanete velmi silné espreso, které se podává v maličkých šálcích. Pokud nejste zrovna milovníky silné kávy, dejte přinést dvojité nebo li dupli espreso, kávy budete mít stejné množství, ale šálek bude dvakrát větší.

Pokud si večer nedokážete představit bez pořádného loku něčeho silnějšího, bohužel Vás zklameme, alkohol je tu velmi drahý, ale omezení ve výběru rozhodně není. Za ochutnání stojí tzv. lozovača, pálenka, která se vyrábí ze zbytků hroznů nebo hruškovica, pálenka z hrušek. Dále různé likéry typů Maraskino s višněmi marasko, které se pěstují v Dalmácii nebo Travarica z různých bylin.

Nejlepším řešením nejspíš bude výběr některého vynikajícího chorvatského vína, kterých je tu nepřeberné množství, od šumivých vín typu Bakarska vodica, dále Traminac z města Ilok, Šibenikového vína opol rosé nebo sladkého vína Prošek, vyráběného z bobuli hroznů, které se na keřích nechají lehce uschnout, tím v nich zůstane více cukru.

Svátky:
1. leden – Nový rok
1. květen – Svátek práce
30. květen – Den Chorvatského parlamentu
22. červen – Den boje proti fašizmu
25. červen – Den státnosti
5. srpen – Den národní vděčnosti
15. srpen – Svátek Nanebevstoupení Páně
8. říjen – Den nezávislosti
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční

Velvyslanectví České republiky v Chorvatsku
Savska cesta 41/VIII, 10 000 Zagreb
Tel : +385 1 6177 246, +385 1 6121 558
fax : +3851 1 617 6630

Mobil (nepřetržitá služba) : +385 91 612 1533
e-mail : zagreb@embassy.mzv.cz
web : www.mzv.cz/zagreb
Provozní hodiny úřadu pondělí až pátek od 7.45 do 16.15

Velvyslanectví Chorvatské republiky
V Průhledu 9, Praha 6, 162 00
Tel : 235 090 801, 235 090 800
Fax : 233 343 464
e-mail : velrhprag@vol.cz, croemb.praha@mvp.hr
web : http://cz.mvp.hr
Provozní hodiny úřadu pondělí až pátek od 08.00 do 16.00

Vízum do Chorvatska:
Pro turistickou cestu do Chorvatska na dobu do tří měsíců budete potřebovat platný cestovní doklad, jehož platnost přesahuje dobu pobytů, pro občany ČR stačí platný občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, motorista navíc potřebuje platný řidičský a technický průkaz a zelenou kartu. Pokud motorista používá cizí vozidlo, bude po něm vyžadována plná moc k řízení majitele auta ověřená notářem. Dítě do 15 let nemusí mít vlastní cestovní doklad, postačí zápis v dokladech rodičů, u dětí starších 15 let se doporučuje vlastní cestovní doklad. Pokud do Chorvatska cestuje nezletilý občan, s sebou musí mít písemný souhlas zákonného zástupce ověřený notářem. V případě cesty přes cestovní kancelář, školní, sportovní nebo jiný organizovaný výlet, souhlas není potřeba, postačí jmenný seznam účastníků s razítkem pořadatele.

Pokud dojde ke ztrátě dokladů, majitel se musí co nejrychleji obrátit na zastupitelský úřad svého státu, kde mu vystaví náhradní doklad sloužící k jednorázovému návratu do vlasti. Při vstupu do Chorvatska celní orgány můžou požadovat dostatečné finanční prostředky k pobytu a návratů, jejíž hodnota činí 50 až 100 euro, v závislosti na tom, máte nebo nemáte – li zajištěné ubytování.

Dále platí přihlašovací povinnost, kterou musíte učinit na cizineckém oddělení policie do 24 hodin od překročení hranic. V případě že jste ubytováni v hotelu či kempu, tato povinnost přechází na majitele rekreačního zařízení. Do dalších povinnosti turisty patří zaplacení pobytové taxy, která obvykle bývá v ceně ubytování.

Celní předpisy
Do Chorvatska je zakázáno dovážet nebo vyvážet zbraně, předměty kulturní hodnoty, drogy nebo jiné omamné látky. Přechovávání drog je trestáno vysokou peněžní pokutou.

Vývoz a dovoz chorvatských kun je omezen na hodnotu do 15 000 kun, vývoz a dovoz cizí měny je omezen na hodnotu do 40 000 kun.

Je povolen bezcelní dovoz 200 cigaret, 50 doutníků, 250 gramů tabáku, 1 litr alkoholu nad 25 % nebo 2 litry alkoholu pod 25 %, 50 ml parfému nebo 250 ml toaletní vody, léky v množství potřebném pro cestu a pobyt a dále věci pro osobní potřebu, což jsou oblečení, obuv, fotoaparát, videokamera, notebook, věci na osobní hygienu, věci na kempování, rybaření nebo sport, atd.

Pokud s sebou převážíte věci, které nelze zařadit do věci k osobní potřebě nebo množství alkoholických a tabákových výrobků nebo parfému přesahuje povolené množství, tak tyto věci podléhají proclení a to v hodnotě přesahující 5000 kun, v tom případě zaplatíte daň ve výši 10 %, plus DPH.

Cennější vybavení, je lepší na hranicích deklarovat pro případ prokázání při návratu do vlasti.

Dovoz potravin a nápojů je povolen pouze v množství potřebném pro cestu a pobyt na osobu. Toto množství se nevztahuje na maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, vajíčka a med, jejíž celková hmotnost nesmí přesáhnout 1 kilogram, v jiném případě hrozí zaplacení cla a kontrola veterinární inspekce.

Pokud cestujete se zvířetem, toto zvíře musí mít očkování proti vzteklině ne starší 6 měsíců, potvrzení od veterináře, že je zdravé a potvrzení z veterinární správy, že v místě pobytů není nákaza, dále musí být označeno mikročipem nebo tetováním. Pokud něco z toho chybí, na hraničním přechodu to zajistí veterináři, počítejte ale s dosti vysokou peněžní částkou.

Pokud jste v Chorvatsku nakoupili zboží přesahující hodnotu 500 kun, můžete vrátit daň z přidané hodnoty. Stačí u prodejce vyplnit formulář, který on potvrdí, na hranicích ho ověřit a pak u prodejce vyzvednout hodnotu daně.

Elektrický proud v Chorvatsku je na 220 V.

Důležitá telefonní čísla:
hasiči – 93
policie – 92
záchranná služba – 94
jednotná nouzová linka – 112

Banky a směnárny
V Chorvatsku platí jednotková měna kuna, jenž se dělí na 100 lip. Vývoz a dovoz kun je omezen na hodnotu do 15 000 kun, proto je lepší mít jinou cizí měnu. Při výměně peněz v bankách, hotelech nebo na poštách budete platit směnárenské poplatky cca 1 až 4 procenta ze směněné částky, proto je lepší měnit co nejméně nebo platit platebními kartami. Na dálniční poplatky ale u sebe mějte drobné.

Pracovní doba banky je obvykle pondělí až pátek od 8 ráno do 7 hodin večer a v sobotu od 8 ráno do 12 poledne. Bankomaty jsou prakticky ve všech velkých městech nebo rekreačních střediscích.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Bulharsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí v Chorvatsku, počasí Chorvatsko. | Aktuální předpověď počasí v Bulharsku. Počasí Bulharsko, Split, Záhřeb, Pula, Dubrovnik, Rovinj, Poreč.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů