Rijeka, Split, Istrie a Pelješac

Rijeka

Rijeka je s téměř 170 tis. obyvateli třetím největším městem v celém Chorvatsku a z hlediska Evropy se jedná o jeden z nejvýznamnějších přístavů především ve středomoří. Pochopitelně je sem tak soustředěn veškerý průmysl a jedná se i o důležitý dopravní uzel – dálnice přímo do Záhřebu z roku 2004, tunel pohořím Učka do centra Istrie a letiště na Krku. Dále je Rijeka velmi důležitým centrem především společenského života, když se zde koná většina sympózií a kongresů. V podstatě všechny kulturní akce na severu Jadranu se zde konají.

Zároveň je ale Rijeka velmi oblíbený cíl mnoha turistů a to především kvůli barokní architektuře v čele s jezuitským Chrámem Sv. Víta. Malebné uličky centra města, muzea a dokonce i místní univerzita pouze dokreslují kouzelnou atmosféru Rijeky. Populární je i velký zimní karneval, který Rijeka hostí.

Split

Split je největším městem celého chorvatského pobřeží a hned po Záhřebu i druhým největším městem celého Chorvatska. Má téměř 200 tis. obyvatel a i díky tomu se stal turistickým a kulturním centrem. Co se týče polohy, tak má Split svůj vlastní poloostrov, na kterém se nachází, a který je obepínán pohořími Kozjak a Mosor, která město chrání ze severu. Podnebí je ve Splitu klasické středomořské s velmi horkým létem, když zároveň patří k vůbec nejslunnějším místům v celé Evropě, což umožňuje rozsáhlé pěstování ovoce a vinné révy v okolí. Zároveň má Split největší přístav pro trajekty v celé oblasti.

Po stránce památek je nejvýraznější dominantou tohoto města Diokleciánův palác z přelomu 3. a 4. století n.l., který je už od roku 1979 i na seznamu UNESCO. I samotný Split se nejprve rozvíjel uvnitř hradeb této ohromné stavby. Dnes je nejnavštěvovanější především dochované opevnění, Diokleciánovo mauzoleum a zvonice katedrály, která poskytuje výhled na celé město. I za hradbami se ale nachází některé významné památky jako například Národní náměstí, Kostel Sv. Františka a římský akvadukt ze 3. století na okraji Splitu.

Istrie

Istrie je z pohledu zeměpisce velký a pro oblast nesmírně významný poloostrov, o který se dělí Itálie, Slovinsko a Chorvatsko. Z hlediska Chorvata se naopak jedná o suverénně největší poloostrov země, který je každoročním cílem statisíců turistů. To je způsobeno hned dvěma základními faktory – Istrie se nachází na severu země, takže není nutné procestovat celé Chorvatsko, což bylo hlavně v minulosti kvůli nedokončené infrastruktuře problematické, a má velmi příjemné klima, které uspokojí prakticky každého. Co se týče povrchu, tak se jedná o mírně hornatou oblast, která se směrem k moři pochopitelně snižuje.

Zároveň Istrie nabízí některá velmi atraktivní letoviska, která jsou zajímavá především historickými centry s typickou architekturou a přírodními scenériemi, do kterých patří i například unikátní výhledy z vrcholků hor. Nejznámějšími lokalitami, jejichž názvy především u nás téměř zdomácněly, jsou například Poreč, Rabac, Pula, Medulin a další.

Pelješac

Pelješac je hned za Istrií druhý největší poloostrov v Chorvatsku s rozlohou 348 km2. Najdete ho až na úplném jihu země v oblasti Jižní Dalmácie. Když se řekne Peljšac, prakticky každému se vybaví nejkvalitnější chorvatská vinná réva. I když je především pobřeží velmi hornaté, je právě vnitrozemí, které je v podstatě sevřené, ale zároveň chráněné horskými masivy, jedna velká nížina, která nabízí ty nejlepší podmínky pro výrobu vína. Naprosto odlišné podnebí je na severu poloostrova, který je sužován chladnými větry z vnitrozemí tzv. bórami.

Co se týče cestovního ruchu, tak pokud po cestě neskončíte už ve vinných sklípcích, kterými je Pelješac protkaný, najdete hlavní město turismu, kterým je Orebič na jižným pobřeží Korčuly. Charakteristický je svými dlouhými plážemi, které se táhnou po celém pobřeží směrem dále na západ k městům Kučište a Viganj. Za zmínku stojí i město na severním pobřeží, které nese název Trpanj, a jehož popularita díky velkým hotelům stále narůstá.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Bulharsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí v Chorvatsku, počasí Chorvatsko. | Aktuální předpověď počasí v Bulharsku. Počasí Bulharsko, Split, Záhřeb, Pula, Dubrovnik, Rovinj, Poreč.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů