Riviéra a přímoří

Kvarnerská riviéra

Kvarnerská riviéra je podle názvu méně známou oblastí, protože patří do mnohem většího celku, kterým je poloostrov Istrie. Nachází se na východním pobřeží a jeho břehy tak omývají vody Rijeckého zálivu. Většina letovisek, které se zde nacházejí, a na které je samozřejmě celé Chorvatsko náležitě hrdé, jsou lázeňská střediska s dlouhou historií.

Dalším ukazatelem, který podmínil narůstající popularitu oblasti, je vysoce rozmanitá vegetace se subtropickými a středomořskými druhy. Jediným problémem je jakási prostorová omezenost, kterou je hlavně na severu Kvarnerská riviéra známá, protože jsou pláže obepínané pahorky s názvem Učka.

Hlavní centra jsou v podstatě notoricky známá, protože se jedná i o významná letoviska celé Istrie. Tím neznámějším jsou nejstarší lázně v oblasti, kterými Kvarnerská riviéra začíná, s názvem Opatija. Neméně známé jsou také například Rabac, či Medveja s příjemnými oblázkovými plážemi.

Dubrovník

Dubrovník je překrásné město v Jižní Dalmácii, které bývá právem označováno jako takzvaná „Perla Jadranu“, což ho po všech stránkách perfektně vystihuje. Má unikátní architekturu starého města, ojedinělou subtropickou vegetaci a v neposlední řadě proslulé dvojité hradby, které mu vynesly i zápis na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1979, a také titul nejnavštěvovanějšího města v celém Chorvatsku. I když během nedávné občanské války utrpěly stavby nesčetné škody, byl Dubrovník poměrně rychle zrekonstruován a dnes je tak opět rájem turistů.

Z hlediska historie je Dubrovník už od svých počátků, které se datují do 12. Století, pro Chorvatsko nesmírně důležitým přístavem, o který byly vždy vedeny spory, a který se mnohokrát stal cílem nájezdů nepřátelských civilizací. Dnes je Dubrovník popisován jako město se zhruba 50 tisíci obyvateli, které se stalo vůbec nejkrásnější památkou celé jihovýchodní Evropy. Proslavily ho především již zmíněné ohromné hradby, které vždy měly jednoduchý úkol – chránit přístav. Dohromady měří 1940 metrů a obepínají prakticky celý Dubrovník. Jejich součástí byly i některé pevnosti jako například pevnost Sv. Jana, Lovrijenac, Bokar a další, z nichž druhá jmenovaná je zasazená přímo do skalních útesů.

Samozřejmě ale nejsou Dubrovník pouze hradby. Oblíbený je hlavně kvůli podnebí, které je příjemné po celý rok a charakteristické vysokým slunečním svitem a dlouhým létem. I v zimě je cílem mnoha turistů, kteří si přijíždějí odpočinout do místních lázní. Velmi dobré je zde i sportovní využití a to pochopitelně především v oblasti vodních sportů hlavně na poloostrově Lapad, kde je velká hotelová a rekreační oblast. I další ubytování je v Dubrovníku velmi kvalitní a obecně se doporučuje především jižní část s názvem Ploč. Město je také významným kulturním centrem, když se zde nachází velký počet muzeí, divadel a v létě se zde koná i nespočet hudebních festivalů.

Chorvatské přímoří

Z hlediska geografie je takzvané Chorvatské přímoří oblast, která se táhne od města Rijeka směrem na jih až po Karlobag. Jedná se o velmi tenký pás, který je prostorově omezován Dinárskou horskou soustavou. Už od půlky 20. století se jedná o vůbec nejoblíbenější letoviska českých turistů, k čemuž přispívá široká nabídka ubytování a velmi snadná dostupnost. Zároveň se Chorvatské přímoří od svých sousedů (Istrie a Střední Dalmácie) výrazně odlišuje po všech stránkách – nemá tak rozmanitou architekturu ani vegetaci.

Chorvatské přímoří nenabízí žádná tak velká turistická letoviska jako zbytek Chorvatska a především sousední Istrie, což je zapříčiněno častými spory o tato území a válkami, které bránily rozvoji oblasti. Většinu nabídek tak tvoří hlavně soukromý sektor, z jehož iniciativy zde vyrostly velké hotely a penzióny táhnoucí se po celém pobřeží. Mnoho z těchto měst se specializovalo buď na lázeňskou léčbu, či na sportovní aktivity, které turistům poskytují. Z těch nejznámějších jsou to Rijeka, Crikvenica a Senj.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Bulharsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí v Chorvatsku, počasí Chorvatsko. | Aktuální předpověď počasí v Bulharsku. Počasí Bulharsko, Split, Záhřeb, Pula, Dubrovnik, Rovinj, Poreč.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů